چگونه زندگی هدفمند داشته باشیم/علی عباسی

چگونه زندگی هدفمند داشته باشیم ؟

در مقاله چگونه زندگی هدفمند داشته باشیم از سایت www.abbasiali.com در مورد اینکه یکی از ستون های عزت نفس داشتن زندگی آگاهانه است ، صحبت خواهیم کرد.یکی از ابتدایی ترین فایده های داشتن زندگی هدفمند بالا رفتن عزت نفس است.اول از همه راجب فواید یادگیری زندگی هدفمند صحبت میکنم که ببینید هدفگذاری چه تاثیر عجیبی در زندگی ما داره.هر تغییری نیاز به زحمت و وقت گذاشتن داره ، با آگاه بودن از فایده های زندگی هدفمند احتمالا عبور از تغییرات راحت تر خواهد بود.

زندگی هدفمند یعنی چی؟

چگونه زندگی هدفمند داشته باشیم ؟ وقتی ما از آگاهی حرف میزنیم یعنی اینکه به واقعیت ها و به آنچه وجود داره در لحظه توجه کنیم.منظور از توجه در لحظه چیست؟ منظور این است که من به عنوان یک انسانی که ارزشمند هستم ، به دنبال زندگی بهتر و رشد هستم بیام واقعیت ها و نشانه های اطرافم رو به صورت آگاه نه به صورت ناخودآگاه ببینم و شناسایی کنم ، از همه مهمتر آنها را بررسی کنم. امر بررسی کردن بیشتر از بقیه مراحل حائز اهمیت است. پس قرار ما شد بر اینکه از الان به بعد هر زمان که کلمه زندگی آگاهانه رو دیدیم به این توجه بکنیم که هر آنچه که روی اعمال من ، افکار من ، ارزشها و اهداف من تاثیرگذار هست را در نظر داشته باشم . پیدا کنم ، ببینم و بررسی کنم.

چگونه زندگی هدفمند داشته باشیم

فایده های زندگی هدفمند

برای جواب دادن به سوال چگونه زندگی هدفمند داشته باشیم، لازمه که خوبی های این هدفمند بودن را بشناسیم.

  • داشتن ذهن پویا

فردی که زندگی آگاهانه دارد از این به بعد یک ذهن پویا خواهد داشت . اگر ما برای زندگی آگاهانه سطح در نظر بگیریم ، هرچه این سطح بالاتر باشه میزان پویایی من هم بالاتر میرود.از حالت انفعالی بودن و اینکه فکر کنیم ما اثری روی زندگی خود و دنیا نداریم کاملا از بین خواهد رفت . این حس که من یک فرد دارای اختیار ، دارای توانمندی و اثر در زندگی هستم را تجربه خواهیم کرد .

  • هوش و ذکاوت

هوش و فراستی که به فرد کمک میکنه مسائل ، خوبی و بدی ، شادی و غم رو از زوایای دیگری بهش نگاه کنه .به طور خلاصه بخوام بگم فرد را  از حالت تک بعدی بودن خارج میکند. توانایی بررسی تمام اتفاقات از جنبه های مختلف بسیار دارای اهمیت است.

  • زندگی در زمان حال

وقتی که ما زندگی آگاهانه را یاد بگیریم کمکمون میکنه که به صورت نرمال در زمان حال زندگی کنیم.منظور از به صورت نرمال در حال زندگی کردن اینکه نباید فراموش کنم آنچه که درس گرفتم از گذشته و نباید فراموش کنم کاری که الان انجام میدم چه عواقبی در آینده خواهد داشت.

  • توجه به واقعیت

فردی که زندگی آگاهانه را انتخاب کرده یاد گرفته که به واقعیت ها توجه کنه. واقعیت هیچ ارتباطی با افکار و عقاید ما ندارد. واقعیت چیزی است که اتفاق می افتد و عقاید و باورهای ما تنها واکنش ما نسبت به واقعیت را متفاوت میکند.شخصیت فردی که دارای زندگی هدفمند است انقدر مستحکم و قوی شده است که در پس دروغ ها پنهان نمیشن.توانایی دیدن واقعیت ها را به دور از هر حاشیه ای دارند.صحیح دیدن را یاد گرفته است.

  • کنترل کردن زندگی

شاید افرادی را دیده باشید که در برج مراقبت فرودگاه ها مسئول فرود هواپیماها هستند . این شغل جزء شغل های پر استرس محسوب میشود.حالا فکر کنید شما در حال پرواز هستید و اصلا هیچکس نیست که در فرود هواپیما به شما کمک کند!زندگی بدون آگاهی هم  همین است. شما با داشتن کنترل و آگاه بودن از زندگی خود میتوانید یک برج مراقب عالی داشته باشید.هرچقدر من زندگی آگاهانه و پیرامون آن را یاد بگیریم با هرچیزی که مربوط به فردیت من هست را با استرس کمتر و خطای کمتر کنترل کنم.چون فرد موقعیت ها را درست تشخیص میده و با توجه به خواسته ها و اهدافش انها را انتخاب میکند.

  • قدرتمند شدن

فردی که این نوع از زندگی را انتخاب کرده است خواه و ناخواه قدرتمند تر میشود. هرچقدر که این بازوهای روانی قوی تر میشوند شخصیت فرد هم ناخواسته محکم تر و قوی تر میشود. در نتیجه دقت فرد بالاتر میرود و در خطاها کمترین میزان خطا را خواهند داست.کم شدن خطاها به این معنی نیست که اتمال خطا در انجام کارها و تصمیم گیری ها به صفر برسه اما این اتفاق میتونه در حداقل ترین حالت ممکن باشد.

چگونه زندگی هدفمند داشته باشیم

  • پذیرش تغییر

شخصی که زندگی هدفمند را انتخاب کرده است قابلیت پذیرش بالاتری نسبت به تغییرات دارد. واکنش های عاقلانه و درست تری دارد.در ایجاد تغییرات عجول نیست و روند آرام ایجاد تغییرها را میپذیرد.زندگی همیشه شرایط یکسانی ندارد و ممکن است که حتی فردا هم متفاوت با امروز باشد به همین دلیل باید پذیرش ما درتغییرات بالا باشد .  فردی که هدفمند است میتواند از دل تغییرات فرصت ها را به دست آورد.

  • دوربین نگاه کردن

خودمون رو یک دوربین تصور کنیم و در کنار این دوربین یک برج 100 طبقه هم در محله ای که اکثر خانه ها دو طبقه هست در نظر بگیریم  .شما اگر بخواید یک نمای باز از فضای شهر ببینید در طبقه اول برج این امکان وجود داره؟ مسلما نه ،چون از بقیه خانه ها نمیتوانیم نمای خوبی داشته باشیم.اگر بریم طبقه 10 این برج چطور ؟ آیا بهترین نما از شهر است ؟ امکان بهتر شدن نیست؟ بریم طبقه 40 الان چطوره؟ علاوه بر همه خونه ها ممکنه فضاهای اطراف رو هم کامل ببینیم. بیاین بریم طبقه 100 . ببینید که چقدر دیدها متفاوته. الان متوجه دید دوربینی شدید؟ در طبقه اول جزئیاتی به نظر می امد که در طبقه 100 وجود نداشت.مثلا دوستی در حق ما کار نادرستی را انجام داده .اگر بخوایم به این موضوع فکر کنیم و زوم کنیم روی این قضیه به تمام جنبه های زندگی خودمون آسیب زدیم . حالا بیاد دورتر و به این قضیه نگاه کنید ایا باز هم این موضوع برای شما به همان میزان اهمیت دارد؟

 

برچسب‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *