کرونا تا کی ادامه دارد

کرونا تا کی ادامه دارد؟

در این مقاله از سایت www.abbasiali.com به دنبال جواب این سوال هستیم که کرونا تا کی ادامه دارد. این روزها ویروس کرونا بیش از 40 کشور دنیا را درگیر خود کرده است . یکی از این کشورها ایران ماست . ویروس کرونا در حال حاضر هنوز درمان قطعی ندارد اما امیدوار هستم که هرچه زودتر درمان این بیماری ساخته شود و شیوع آن به کنترل درآید.

 

با کرونا چگونه زندگی کنیم ؟

تنها راه پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا در زمانی که مشخص نیست کرونا تا کی ادامه دارد رعایت بهداشت می باشد  . استفاده از ضد عفونی کننده ها می تواند به از بین رفتن ویروس کرونا کمک کند. یکی از مهمترین اقداماتی که باید در این زمان انجام شود « در خانه ماندن » است . بسیار خسته کننده و سخت می تواند باشد که مدت زمان طولانی را در خانه های خود بمانیم و ارتباطاتمان را محدود کنیم اما این قضیه به حدی جدی و دارای اهیمت است که مطمئن باشید ارزشش را دارد که در خانه بمانید . شستشوی مداوم دست ها و استفاده نکردن از مواد غذایی بیرون از خانه نیز از نکات قابل توجه می باشد .

یادمان باشد همه ما عزیزان و خانواده خود را داریم که بیمار شدن آن ها برای ما بسیار ناراحت کننده است ، پس همان گونه که در برابر سلامت خود مسئول هستیم در برابر سلامت دیگران هم مسئولیم . تصور کنید یکی از عزیزان شما با رعایت تمام نکات بهداشتی توسط فرد دیگری که این کرونا ویروس را جدی نگرفته است به بیماری مبتلا می شود . چقدر اذیت می شوید ؟ همین قدر ناراحت کننده است که شما هم با رعایت نکردن اصول بهداشتی دیگرانی که مراقب خود بودند را مبتلا کنید . فکر می کنم کاملا منظورم را از اینکه ما نه تنها مسئول سلامتی خود بلکه مسئول سلامتی دیگران هم هستیم را فهمیده اید. خب وقت آن رسیده که با زندگی کرونایی بیشتر آشنا شویم اما قبل از بهتره که از مشکلات بیماری های جمعی بر روی روان کمی آگاه شویم.

کرونا تا کی ادامه دارد

تاثیر کرونا ویروس بر روی سلامت روانی

شاید شما هم فکر کنید درگیر شدن با بیماری های جمعی بسیار راحت تر و آسان تر از بیماری های فردی می باشید اما باید بگویم اشتباه می کنید. حداقل در چند مورد اشتباه فکر کردید . تصور کنید شما دچار بیماری خاصی شده اید و در خانه از شما مراقبت می شود .اعضای خانواده به شما رسیدگی می کنند و ممکن است دوستان تان به ملاقات شما بیایند.

در حین مبارزه با بیماری حتما زمان هایی را خواهید داشت که از لحاظ روحی خسته می شوید . دلتان تفریح و دورهمی های قبل را می خواهد. برای روزهایی که سالم بودید و هر جا می توانستید بروید دل تنگ می شوید . در این مواقع معمولا دوستان یا از اعضای خانواده شما کسی هست که با شما صحبت کند و کمی از ناراحتی شما کاسته شود .

اما در بیماری های دسته جمعی که تمام افراد ناقل دریافت ویروس کرونا هستند آیا با آرامش خاطر مراقب های اعضای خانواده را می پذیرید؟ در بیماری های جمعی و مخصوصا بیماری های که به صورت گستره و چندین کشور با آن دست و پنجه نرم می کنند حفظ خونسردی جز سخت ترین قسمت های بیماری است . الان که کرونا ویروس تا پشت در خانه هایمان آمده و معلوم نیست کرونا تا کی ادامه دارد سلامت روانی تک تک ماها تحت تاثیر قرار گرفته است .

باید آگاه باشیم و بدانیم که این بیماری باعث به وجود آمدن نوع جدیدی از پاکیزگی و رعایت بهداشت در زندگی شده که ممکن است در خیلی از افراد به شکل وسواس ادامه پیدا کند . وسواس فکری عملی که بعد از آمدن کرونا ایجاد شده همان اختلالی است که باعث شده دستگیره های در را چندین بار تمیز کنیم وقتی که اصلا دستی به آن ها نخورده است . ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که دچار اختلالات خواب شده باشید .

کم خوابی و پایین آمدن کیفیت خواب یکی از شایع ترین مشکلات افراد در زمان بروز بیماری های جمعی است . علاوه بر استرس که مزاحم خواب ما شده به دلیل تعطیلی مدارس و دانشگاه ها میزان فعالیت دانش آموزان و دانش جویان کاهش داشته . خیلی از مشاغل به دور کاری روی آورده اند و از منزل کارهای خود را انجام می دهند . باشگاه های ورزشی تعطیل است و تحرک به شدت کاهش داشته . پس فعالیت بدنی علنا وجود ندارد و بدن از نظر فیزیکی خستگی را احساس نمی کند. در خانه ماندن باعث بهم خوردن ساعت تغذیه شده که خود در پایین آمدن کیفیت خواب تاثیر بسزایی دارد.

دنبال کردن اخبار مربوط به بیماری آن هم به صورت لحظه به لحظه باعث تشویش ذهن و افکار می شود . معمولا به هنگام خواب افکار منفی به سمت ذهن مان هجوم می آوردند که این افکار منفی در زمان شیوع ویروس کرونا چیزی جزء این سوالات نیست . اگر مبتلا باشم چی ؟ اگر به کسی ویروس را انتقال داده باشم ؟ پدر و مادرم جزء گروه حساس هستند ، اگر مبتلا شوند چه اتفاقی می افتد؟ کرونا تا کی ادامه دارد ؟ اگر شهر قرنطینه شود چه می شود ؟ و ….. این ها تنها چند سوال از نمونه افکارات منفی کرونایی است که به ما حمله می کند.

خودتان قضاوت کنید آیا با وجود چنین افکاری پیش از خواب می توان انتظار یک خواب آسوده را داشت ؟ شب را با این افکار به خواب میبریم و صبح با حالی بدتر از شب قبل بیدار می شویم و به محض بلند شدن یادمان می آید که بله کرونا هنوز هست و معلوم نیست کرونا تا کی ادامه دارد . استرس یکی دیگر از دسته گل هایی است که کرونا برایمان فرستاده و پس هم نمی گیرد . در مقاله استرس را چگونه درمان کنیم به بررسی کامل استرس پرداخته ایم که می توانید آن را بخوانید .

استرس در مواقع لازم سیستم ایمنی را فعال می کند و در حالت آماده باش نگه می دارد، اما وقتی به صورت مزمن ایجاد می شود، قدرت ایمنی بدن را مختل می کند. ضعف سیستم ایمنی خود را با بیماری های مختلفی نشان می دهد و فرد را در برابر انواع عوامل عفونی آسیب پذیر می کند. برای مثال خیلی اوقات افراد در استرس های شدید دچار تبخال می شوند.عامل تبخال نوعی ویروس است که در سیستم عصبی بدن بسیاری از افراد به صورت نهفته وجود دارد. سیستم ایمنی در حالت عادی این ویروس را سرکوب می کند و اجازه فعالیت به آن نمی دهد، اما وقتی دچار ضعف می شود، ویروس فعال می شود و فرد تبخال می زند.

این موضوع در مورد سایر عوامل ویروسی، باکتریایی و قارچی نیز صدق می کند. به طول کلی، افرادی که در استرس مزمن هستند بیشتر دچار انواع عفونت مثل سرماخوردگی، عفونت ادراری، ریوی و… می شوند. علاوه بر این، بسیاری از بیماری های خودایمنی مثل لوپوس و ام اس وابسته به استرس هستند و بر اثر آن تشدید می شوند. وقتی با استرس ممکن است دچار سرما خوردگی شویم آیا کرونا به ما راه ورود پیدا نمی کند ؟ پس سعی کنید با استرس دوست شوید و به خودتان کمک کنید .

افسردگی از نتایج دیگر بیماری های دسته جمعی می باشد .طبق پیش بینی های سازمان سلامت جهانی در سال 2020 افسردگی به سومین بیماری مهم جهان تبدیل شده است . افسردگی در تمام موارد بالا نقش و ریشه دارد .با خود مراقبتی های صحیح و اصولی از روان خود مراقبت کنید .

کرونا تا کی ادامه دارد

در روزهای کرونایی چگونه سالم بمانیم؟

همه جا تعطیل است و امکان بیرون رفتن از خانه نیست البته که اگر هم باشد ما برای حفظ سلامت خود و دیگران این کار را انجام نمی دهیم . پس صبح خود را چگونه به شب برسانیم که کرونا و افکار منفی کمتر اذیت مان کنند ؟ معلوم نیست کرونا تا کی ادامه دارد اما چرا نباید معلوم باشد ما با زندگی خود چه کاری میخواهیم کنیم؟ چرا قبل از گرفتن کرونا عزاداری می کنیم ؟ ادامه مقاله را از دست ندهید قطعا پیشنهادهای ما برای شما جالب خواهد بود .

  • به تغذیه خودتان سر و سامان بدهید.

از خوردن غذاهای مفید و سالم و همین طور خانگی در این روزها غافل نشوید.سعی کنید مواد غذایی گوشتی را خوب بپزید . سبزیجات را کاملا تمیز بشویید. دمنوش های گیاهی در این روزها به تعداد زیاد مصرف کنید چرا که هم برای تامین آب بدن شما مفید است و هم خاصیت های آرامبخشی برای شما دارد و به داشتن خواب آرام کمک می کند . در این مدت زمان که اعضای خانواده در خانه هستند هر روز را اختصاص دهید به درست کردن غذای مورد علاقه یک نفر و ساعات غذا پختن را با بقیه شریک شوید تا هم از کنار هم بودن لذت ببرید و هم متوجه ساعت نشوید .

  • زبان خواندن را آغاز کن.

چند بار برای شما پیش آمده است که تصمیم گرفته اید زبان خواندن را شروع کنید اما هیچ وقت اقدامی نکردید؟ واقعا به فکر یادگیری زبان دوم یا سوم نبوده اید ؟ مطمئن هستم حدود 90% کسانی که این مقاله را میخوانند به فکر خواندن زبان جدید بوده اند . چه زمانی بهتر از الان ؟ در زمان های کرونایی زبان بخوانیم . احساس یادگیری و رشد به قوی شدن روحیه ما کمک می کند.

  • خانه تکانی کنید.

کرونا ویروس زمانی به مهمانی ما آمد که یک ماه تا سال جدید مانده بود و طبق رسم و رسوم شیرین ایرانیان آخر سال وقت خانه تکانی است . بعد از انتشار ویروس کرونا اغلب افراد انگیزه خود را برای شروع سال جدید بدون وسایل اضافی از دست دادند. الان بهترین زمان است که از حضور اعضای خانواده برای خانه تکانی استفاده کنید و با هم  هر روز یک قسمت از خانه را تمیز کنید . به شما قول می دهم پیدا شدن وسایلی که ماه ها بود گم شده بودند ، آلبوم های عکس و خاطرات قدیمی حال شما را بهتر خواهد کرد.

  • با دوستان و آشنایان خود تماس بگیرید.

آخرین بار که با خاله و عمه یا دوست صمیمی تان صحبت کردید کی بوده ؟ یادتان می آید ؟ در این زمان اصلا وقت مهمانی و دورهمی نیست اشتباه نکنید . شما موظف هستید اگر به مهمانی هم دعوت شدید خیلی محترمانه نه بگویید و سعی کنید فرد از برگزاری مهمانی منصرف شود . به لطف اینترنت و اپلیکیشن های تماس تصویری می توانید بدون انتقال ویروس با هم در ارتباط باشید و از حال هم مطلع شوید. اما سعی کنید صحبت هایی به غیر از شمار مبتلایان به کرونا داشته باشید.

  • آموزش های غیر حضوری

از رشد شخصی خودتان به هیچ عنوان غافل نشوید . کرونا تا کی ادامه دارد مبهم است و شما نمی توانید صبر کنید تا کرونا ویروس برود و بعد آموزش های خود را شروع کنید . در همین سایت آموزش های صوتی رایگان برای شما در نظر گرفته شده که یکی از آن ها دوره رایگان ترکیب زمان است. کتاب الکترونیکی درخت رابطه نیز خواندش خالی از لطف نیست و می توان با مطالعه کتاب به نکات ارزشمندی برای بهتر کردن ارتباطات خود برسید، این کتاب هم برای شما به صورت رایگان در سایت قرار گرفته است. پس آموزش را فراموش نکنید که یکی از بهترین راه های استفاده از ساعت های کرونایی است.

  • اگر بچه ای در خانه دارید .

اگر فرزندی در خانه داشته باشید شاید در خانه نگه داشتن آن ها کمی کار سختی باشد اما بیاید و به این پیشنهادات کمی فکر کنید . با هم آشپزی کنید . می توانید مواد لازم برای درست کردن یک کیک یا شیرینی و حتی غذا را آماده کنید و با در نظر گرفتن نکات ایمنی از کودک خود بخواهید به شما در اشپزی کمک کند. درست است او به اندازه شما سرعت عمل ندارد و به تمیزی شما کار نمی کند اما تجربه آشپزی با پدر و ماردش را چندبار می تواند داشته باشد ؟ این تجربه لذت بخش را از او نگیرید . این کار برای کودکان بد غذا هم جواب می دهد کمتر کودکی دست پخت خودش را نمی خورد.

با کودکتان خمیر بازی در خانه را تجربه کنید . وسایل زیادی نمی خواهد با کمی آرد و آب شروع کنید و اگر در منزل کرم تارتار داشتید به اندازه یک قاشق به آن اضافه کنید و کمی رنگ خوراکی به آن بزنید برای اینکه رنگی شود . خمیر بازی کاملا سالم و بدون مواد شیمیایی فرزندتان را به وجد خواهد آورد.

  • کتاب خواندن.

و رسیدیم به پیشنهاد مورد علاقه من « کتاب خواندن» . اگر ما کتاب نخوانیم آگاهی را از کجا به دست می آوریم؟ درست است دانشگاه و ارتباط اجتماعی بخشی از آن است . این اطلاعات درست است ؟ این ظلم را به خود نکنید و کتاب خواندن را شروع کنید. اگر مطاله دارید آن را افزایش دهید و اگر مطالعه نداشته اید الان بهترین زمان برای شروع کتابخوانی  است . نیازی نیست برای تهیه کتاب از خانه خارج شوید در این روزهای کرونایی سایت های فروش آنلاین تخفیف های خوبی برای محصولات و کتاب های خود گذاشته اند. چند کتاب انتخاب کنید و منتظر زنگ پستچی بمانید و کتاب خود را دریافت کنید. شما سهم بسزایی در بالا رفتن سرانه مطالعه کشور دارید . لطفا تاثیرگذار باشید .

 

کرونا تا کی ادامه دارد

کرونا تا کی ادامه دارد

واقع بینانه این قضیه این است که نمی دانیم کرونا تا کی ادامه دارد اما اجازه ندهید علاوه بر آسیب فیزیکی که به جامعه می زند آسیب های روحی و روانی چند برابر را به همه بزند . این کار فقط با آموزش ممکن است . لطفا برای اینکه به وسواس ، افسردگی و استرس دچار نشویم به فکر آگاهی خود باشید . به دنبال رشد شخصی باشید چون رشد شخصی یعنی زندگی بهتر.در آخر از همه شما خواهشمندم لطفا ، لطفا تا جایی که ممکن است در خانه بمانید و بهداشت را رعایت کنید.

 

برچسب‌ها

2 نظر برای کرونا تا کی ادامه دارد؟ ثبت شده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *