پیشنهاد از طریق پیامک

شخصیت شناسی بلد نباشی …

شخصیت شناسی مدالیتی کلید حل بسیاری از اختلافات است ، باور نمی کنید! پس خواندن این مقاله را از دست ندهید.آیا می دانستید دلیل بسیاری از مشکلات رابطه ها ،علی الخصوص روابط زناشویی بخاطر نداشتن آگاهی از شخصیت و بلد نبودن شخصیت شناسی است!

داستانی از سامان وقتی که رفت سرکوچه تخم مرغ بخره…

همسر آقا سامان (نوشین) تعریف می کرد که این آقا سامان ما وقتی بهش میگم تخم مرغ نداریم برو از سوپرمارکت سرکوچه تخم مرغ بگیر ،این آقا انگار بهش گفتم آماده شو می خوایم بریم عروسی! ایشون جوری لباس می پوشیدن که انگار راست راستی قراره بره مهمونی! لباس اتو کشیده می پوشید ، نیم ساعت فقط به موهای خودش رسیدگی می کرد و… جوری تیپ میزد که من می گفتم این سرکوچه خبرایی هست که من ازش بی خبرم ! بچه ها واقعا خبری بوده؟  این که اقا سامان برای خرید یک کیلو تخم مرغ اونم از سر کوچه این همه وقت برای تیپ زدن میذاشته ؟!

داستان این زن و شوهر به جدایی کشیده بود،چرا؟ چون زندگیشان یک سره شده بود گیر دادن، نوشین خانم گیر داده بود به اقا سامان که برای کی اینجوری تیپ میزنی؟ اگر نوشین خانم این مقاله رو خونده بود متوجه این شده بود که این تیپ زدن آقا سامان بر میگرده به تیپ شخصیتی اون ، اینجا تیپ شخصیتی سامان دیداری بوده که دوست داشته این همه به ظاهر خودش رسیدگی کند.

نتیجه اینکه اگر ما بلد نباشیم شخصیت خودمان و طرف مقابل مان را در زندگی بشناسیم ،نمی توانیم خوب رابطه برقرار کنیم و اینجوری می شود که ما از اطرافیانمان یک سری رفتار ها و کارهایی می بینیم که فکر می کنیم اون مشکل دارد یا حالش خوب نیست در حالی که بسیاری از رفتار های یک شخص بر میگردد به شخصیتی که دارد ، بنابراین ضروری است که ما شخصیت اطرافیان مان را بشناسیم که راحت تر با خودمان و آنها کنار بیایم و درک بیشتر از رفتار های یکدیگر داشته باشیم ، درک بیشتر یعنی چرایی رفتارهای هر شخص را بدانیم . اصلا نگران نباشید در ادامه توضیح خواهم داد که شخصیت شناسی یعنی چی؟ و چطور شخصیت هر فرد را بشناسیم ؟

شخصیت شناسی مدالیتی

شخصیت شناسی مدالیتی چیست ؟

شخصیت شناسی

قبل از این که شخصیت شناسی مدالیتی را یاد بگیرید بهتر است راجب علم شخصیت شناسی کمی توضیح دهم:

شخصیت تشکیل شده است از الگوهای خاص فکری، احساسی و رفتاری که هر فرد را از دیگران متمایز می‌سازد. شخصیت، سرچشمه درونی دارد و در طول زندگی ، تقریباً پایدار باقی می‌ماند اما اگر بتوانیم شخصیت خودمان را بشناسیم یعنی نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کردیم و همین موضوع به ما این امکان را می دهد که با تمرین کردن نقاط ضعف خود را پوشش دهیم .شخصیت شناسی یعنی شناخت ویژگی های خاص انسان ها مثل ویژگی های گفتاری و رفتاری ،شیوه درک کردن دنیای اطرافش ، نحوه برخوردش ،علاقه هاش ، نحوه یادگیری بهترشان و…

شخصیت شناسی مدالیتی

مدالیته، نحوه (شیوه) درک کردن ما از جهان اطراف را شرح می دهد . مدالیته یعنی تصویر درونی هر فرد از آنچه توسط حواس پنج گانه دریافت کرده است .(حواس پنج گانه شامل حس بویایی ،چشایی ،بینایی ،شنوایی، لامسه ). این برداشت ذهنی شامل تصاویر، صداها و لامسه می شود .

مثالی از یک تصادف رانندگی: زمانی که ما یک صحنه ی تصادف دلخراش چپ کردن یک ماشین را می بینیم جزییات زیادی وجود دارد که بعضی از آنها را مشاهده می کنیم اما اینجا یک سوال مطرح است که آیا چند ساعت بعد تصویری که از آن تصادف در ذهن ما باقی می ماند با آنچه ما مشاهده کردیم یکسان است !؟

احتمالا جواب شما هم نه هست، قاعدتا بعضی از بخش های صحنه ی تصادف برای ما پر رنگ تر است و در ذهن ما قابل توجه تر هستند و بعضی از بخش ها هم حذف شدند (فراموش کردیم)؛آنچه که در ذهن شما از تصادف باقی مانده است قطعا با واقعیتی که اتفاق افتاده، متفاوت است.

مدالیته دقیقا همان تصویر ذهنی است که درون ذهن شما از حادثه اصلی ایجاد شده است . یک تصادف از صداها ، تصویر خرابی ماشین ها ، درد ها و زخم ها و … تشکیل شده است .اما درون ذهن ما یکی از این ویژگی ها به نسبت بقیه پر رنگ تر است .

شخصیت شناسی مدالیتی

این مدالیته ها ( تصویرهای ذهنی ) به وسیله کانال های ترجیحی ما ساخته می شوند .کانال های ترجیحی همان گوش ، چشم و لامسه است .چرا مدالیته ها از طریق کانال های ترجیحی ما ساخته می شوند ؟ چون ما اطلاعات را از جهان هستی از طریق کانال های ترجیحی خود دریافت می کنیم. هر انسان ترجیح اش این است که از یک کانال بیشتر استفاده کند بخاطر همین شخصیت شناسی مدالیتی آمده تقسیم بندی بر اساس کانال های ترجیحی انجام داده است .

شخصیت شناسی مدالیتی افراد را از لحاظ نوع درک جهان هستی به سه دسته تقسیم می کند:

 1. دیداری (بصری ): آنهایی که غالب درک کردن دنیای اطرافشان از طریق کانال چشم هایشان هست.
 2. شنیداری (سمعی): آنهایی که غالب درک کردن دنیای اطرافشان از طریق کانال گوش هایشان است.
 3. احساسی (لمسی): آنهایی که غالب درک کردن دنیای اطرافشان از طریق کانال احساسی و لمسی است.

شخصیت شناسی به شیوه مدالیتی چه کاربردی دارد؟

تعامل راحت با یکدیگر :

شناخت ویژگی های هر فرد باعث می شود که ما چرایی رفتارهای هر فرد را بشناسیم و یکدیگر را بهتر و بیشتر درک کنیم ؛ در نتیجه می توانیم روابط خانوادگی رویایی بسازیم و همین رابطه های عالی هستند که خوشبختی ما را در زندگی تضمین می کنند ، من در کتاب درخت زندگی خودم تحقیقات علمی زیادی آورده ام از اینکه روابط چه نقشی در شادکامی و خوشبختی ما دارد.

برای شروع یک رابطه(قبل ازدواج):

یکی از مهم ترین انتخاب های هر فرد در زندگی انتخاب یک همسر مناسب است .شخصیت شناسی بهت کمک می کند که اولا خودتان را واقعا بشناسید ، به خودآگاهی برسید ،نقاط ضعف و قوت خودتان را بدانید ،نیاز های خودتان و نحوه ارضا شدن نیاز هایتان را بشناسید. دوما طرف مقابل را هم بشناسید ؛ اینطوری می توانیم همسری را انتخاب کنیم که به شخصیت من بیشتر نزدیک باشد و هرچه شخصیت همسرمان به ما نزدیک تر باشد احتمال اختلافات پایین می آید و در نتیجه احتمال درگیری و دعوا هم خیلی خیلی کم می شود .

فهمیدن رفتار های شخص مقابل (همسر):

یکی از دوستانم(تایپ شخصیتی دیداری) در رابطه ی عاطفی خود هدیه هایی که به همسرش می داد بیشتر وسایل تزیینی بود و قصدش این بود که از این طریق به همسرش محبت کند اما اتفاقی که افتاده بود این بود که تمام این هدیه ها بعد از یه مدتی جاش تو یه کارتن بود! (البته بگم، نه که همسرش عمدا هدایا را بگذارد تو کارتن ، نه بلکه ایشان علاقه به این هدیه ها نداشته اند) یعنی چی این اتفاق؟ یعنی زبان محبتی همسر دوستم (تایپ شخصیتی شنیداری) هدیه های تزیینی و نمایشی نیست و هدیه هایی که از سمت دوست من به قصد محبت کردن بوده، تقریبا بی فایده واقع می شد؛ بنابراین وقتی شخصیت طرف مقابلت را نشناسی و بخواهی طبق شخصیت خودت محبت کنی هر رفتاری را انجام بدی، اون نتیجه ای که می خواهی را نمی گیری و به جای نتیجه گرفتن بعضی اوقات نتیجه معکوس هم دارد یعنی دلخوری شدید برای کسی که هدیه تزیینی داده (دوستم) ، چرا ؟ چون پیش خودش میگوید :اون به من بی احترامی کرده ، من اهمیتی برای همسرم ندارم و …! اما اینجا دوستم زمانی که علت رفتار تو کارتون کردن هدیه ها را متوجه شد دیگر اون دلخوری هم به وجود نیامد .

شخصیت شناسی مدالتی

امکان پیشبینی و پیشگیری در رابطه عاطفی :

وقتی متوجه شویم که همسرمان تایپ شخصیتی اش به گونه ای است که اگر کادو تزیینی به او بدهیم از اون هدیه استفاده نمی کند خب میتوانیم پیشگیری کنیم (هرچیزی که به ما امکان پیشبینی بدهد به ما امکان پیشگیری هم میدهد ) و دیگر کادو تزیینی نمی خریم و البته مهم تر از همه پولم را هدر ندادم بجای این جوری محبت می کنم که اون ( طبق تایپ شخصیتی اش) دوست داشته باشد و باورش شود .

شخصیت شناسی مدالیتی

حال و روز کسانی که شخصیت شناسی مدالیتی بلد نیستند چطور است ؟

درک پایین نسبت به اطرافیان دارند:

وقتی اون آقایی که تیپ میزنه برای خرید کردن یک کیلو تخم مرغ اونم از سر کوچه و همسرش متوجه این تیپ شخصیتی آقا نباشه یعنی درک نکرده است همسرش چرا تیپ میزند و همین امر باعث می شود که به همسرش گیر بدهد .

وقتی به همسرش گیر بدهد یعنی تصمیم گرفته است که او را تغییر بدهد ( خانم به همسرش میگه یک کاری میکنم که دیگه با این لباسات بیرون نری ) و زمانی که ما تصمیم می گیریم فردی را تغییر بدهیم یعنی داریم دست به تغییر شخصیت طرف مقابل میزنیم و این بسیار خطرناک است چرا که به مرور اختلافاتی که بخاطر تایپ شخصیتی هر فرد بوده است ، در حال تبدیل شدن به اختلافات و تعارضات جدی بین دو فرد می شود و همین امر باعث درگیری ها و دعواهایی می شود که دو طرف فکر می کنند و به این نتیجه می رسند که بدرد هم نمی خورند و …

نمی توانند انتخاب رشته و شغل مناسبی داشته باشند:

در شخصیت شناسی مدالیتی یاد میگیرید که نقاط قوت و ضعف خودتان را پیدا کنید و اینجاست که می توانید از این شخصیت شناسی مثل یک قطب نما استفاده کنید که شما را به مسیر مناسبی سوق می دهد.

چرا شخصیت شناسی مدالیتی ؟

تحقیقات بسیاری در زمینه کیفیت زندگی افراد نشان داده است که خوشبختی و داشتن احساس رضایت از زندگی ارتباط مستقیمی با روابط پایدار دارد. هر چه میزان کیفیت رابطه های ما بالاتر باشد در سطح بالاتری از خوشبختی هم قرار میگیریم.بنده در کتاب درخت زندگی نیز به این موضع به تفصیل پرداخته ام.

یکی از بهترین راه ها برای افزایش کیفیت زندگی این است که یاد بگیریم چطور شخصیت هر فردی را بشناسیم و سپس با هر شخصی متناسب و منحصر به فرد با خودش رفتار کنیم.این کار نه تنها باعث درک بهتر اون میشه بلکه اون فرد هم از اینکه کاملا درک شده احساس خیلی بهتری به شما خواهد داشت.

یه لحظه فکر کن توی رابطه هایی که داری اگر قضاوت های اطرافیانت به حداقل ترین درجه برسد، درکت کنند ، علایق تو را بدانند و … چقدر احساس خوبی خواهی داشت؟ چقدر آرامش داری!؟

برای مثال: نگید فلانی عقلش توی چشمشه، نمیفهمه! بگیم اون فرد یک شخص دیداری است و دنیایش همان چیزیست که از چشمانش میبیند. برای ارتباط با این اشخاص باید یادبگیرم که زبان عشق اون چیه؟ دوست داره چه چیزی بشنوه؟ کدام واکنش ها را دوست دارد؟

شخصیت شناسی مدالیتی

شخصیت شناسی مدالیتی بیشتر به جنبه رفتاری افراد توجه میکند و باعث می شود تشخیص تایپ شخصیتی آنها ساده تر و آسان تر باشد و یکی از مهمترین تفاوت های این نوع شخصیت شناسی با شخصیت شناسی های دیگر مانند MBTI این است که به پیچیدگی و گستردگی آن نیست در صورتی که میزان دقت و درست بودن آن برابری و حتی برتری  قابل توجهی با آنها دارد.


تست شخصیت شناسی مدالیتی


چطور از  شخصیت شناسی مدالیتی استفاده کنم؟

ابتدا بهتر است یک تست شخصیت شناسی به شیوه مدالیتی را بدهید تا تایپ شخصیتی خودتان را مشخص کنید و بعد از آن هر کدام از سه تیپ شخصیتی را برسی می کنیم.سوالات زیر را به دقت بخوانید و اولین گزینه ای را که به ذهنتان می رسد انتخاب کنید.

1-برای تفریح به شمال رفته اید، اولین چیزی که باعث خوشحالی تان می شود در گزینه ها انتخاب کنید.

الف) این حس که پاهای شما روی ماسه های مرطوب قرار دارد و با پای برهنه روی ماسه های نرم قدم میزنید و می توانید به آب بروید و آفتاب و نسیم دلپذیر شما را نوازش می کند.
ب) صدای موج های دریا که به طرف ساحل می آیند. صدای باد و آواز پرندگان که از دوردست ها می آید و همه جا را پر می کند.
ج) دیدن مناظر زیبا و طبیعت شمال، درخشش نور خورشید، رنگ آبی دریا و …

2- وقتی ناامید و دلسرد هستید، چه چیزی بیشتر از همه به شما کمک می کند؟

الف) روبه رو شدن با مشکل یا مساله ای که شما را ناراحت کرده
ب) حرف زدن یا گوش کردن به حرف های یک نفر یا گوش دادن به یک موزیک
ج)تماشا کردن یک تابلو یا قاب عکس یا نگاه کردن به آلبوم  یا بازدید از استوری ها


3-
در محل کار/تحصیل به شما مسئولیتی داده می شود، چه زمانی از عهده کار بهتر بر می آیید؟

الف) احساس مثبتی نسبت به آن کار داشته باشید.
ب) با آن کار در حدی که متوجه شوید چه چیزهایی لازم است، آشنا باشید.
ج) تصویری از آنچه لازم است، در ذهنتان داشته باشید.

4- اگر بخواهید با یک محصول جدید آشنا شوید، ترجیح می دهید

الف) آن محصول را از نزدیک ببینید و آن را در دست بگیرید.
ب) از تلویزیون یا رادیو یا یک تیزر تبلیغاتی شیک  آن محصول را به شما معرفی کنند.
ج) افرادی با صدایی آرام و رسا در ارتباط با محصول به شما اطلاعات دهند.

5-
زمانی که می خواهید اتومبیل بخرید چه چیزی را در نظر می گیرید؟

الف) راحتی صندلی ها و نرمی ماشین و اینکه چه احساسی زمانی که پشت فرمان نشستید داشتید و …
ب) صدای موتور، سیستم ضبط صوت و بدون صدا بودن ماشین هنگام رانندگی
ج) رنگ ماشین، مدل ماشین و اینکه شما در آن چطور به نظر می رسید.
 

6زمانی که عصبی و ناراحت هستید اولین چیزی که در شما اتفاق می افتد چیست؟

الف) از نظر شما صداها جور دیگری به نظر می آیند.
ب) احساس شما تغییر می کند.
ج) اشیا جور دیگری به نظر شما می رسند.

7.نسبت به کدام موارد زیر حساس تر  هستید ؟

الف) نسبت به لحن و بلندی و انعکاس صدا حساسم (یهو بلندگو صداش خراب میشه میره رو عصابم)
ب) نسبت به سطح اشیاء و جنس لباسی که می پوشم حساسم (جای که نشستم نرم باشه یا سفت خیلی برام مهمه)
ج) نسبت به تغییرات چشم گیر وضع نور حساسم ( اگر نور کم و زیاد بیاد حساسم و میره رو عصابم)

8-اگر بخواهید موافقت خود را با کسی نشان دهید کدام جمله را بیان می کنید؟

الف) احساس می کنم درست می گویید.
ب) تصور می کنم درست است.
ج) به نظر درست می آید.

9.در ارتباط با دیگران از نظر آنها سرعت حرف زدنم …

الف) آرام و آهسته است
ب) متوسط و خیلی رسا و روان
ج) تند و سریع است

10. برای شما انتخاب کدام گزینه راحت تر است ؟

الف) اسباب و لوازم منزل راحت و مناسب را انتخاب کنید.
ب) بهترین وسایل صوتی را انتخاب کنید و صدا و تن صدا را به خوبی تشخیص دهید.
ج) ترکیب رنگ های متنوع و زیبا را در کنار هم جمع کنید، به طوری که هماهنگی و زیبایی خاصی داشته باشد.(ست کردن مبل و فرش و کابینت خیلی دوست دارم )

نتیجه گیری:

تعداد هر کدام از پاسخ های الف ، ب ، ج را بشمارید و تعداد انها را یادداشت کنید.

اگر پاسخ های الف شما بیشتر است شما فردی احساسی هستید

اگر پاسخ های ب شما بیشتر از فردی شنیداری هستید

اگر پاسخ های ج شما بیشتر است شما فردی دیداری هستید.

نکته فوق مهم در شخصیت شناسی مدالیتی

همه ما انسان ها هم دیداری هستیم ،هم شنیداری هستیم و هم احساسی (لمسی) اما یکی از کانال های دریافت اطلاعات (چشم و گوش و …) غالب و بارز است . یعنی من اگر یک فرد دیداری باشم و برای تفریح به شمال بروم از نسیم آنجا لذت می برم و ممکنه پای خود را در آب بزارم (احساسی) و علاوه بر این به صدای موج دریا هم گوش بدهم (شنیداری) اما برای من دیداری منظره زیبای درختان سبز و رنگ زیبای آبی دریا خیلی برایم قابل توجه تر است .بنابراین هر کدام از ما درصدی از سه تیپ شخصیتی را دارا هستیم برای مثال ممکن است من 20 درصد شنیداری باشم ،40 درصد احساسی و 75 درصد دیداری ؛در اینجا تپپ شخصیتی من دیداری است .

هدف ما این است که ببینیم که کدام تیپ شخصیتی ترجیح ما است و غالب بر بقیه ی تیپ ها است،آن را شناسایی کنیم و از طریق اون محبت کنیم ،از طریق اون رفتار کنیم و از طریق اون تعامل کنیم تا بیشترین اثر را بگذاریم .

نکته بسیار مهم دیگری که کمتر جایی درباره ی شخصیت شناسی گفته شده است

تیپ های شخصیتی تاثیر گذار هستند اما تعیین کننده نیستند ؛برای مثال اگر من یک فرد دیداری هستم نمی توانم بگوییم من دیداری هستم و اصلا نمی توانم با لباس راحتی برم سر کوچه تخم مرغ بخرم ! یا  مثلا اگر من یک فرد احساسی هستم ،این تیپ شخصیتی من را مجبور نمی کند که در یک جلسه ی مهم کاری روی مبل آنجا لم بدم و راحت بشینم و بعد بگم من احساسی هستم دیگه ، راحتم !

یادمان باشد ما انسانیم و می توانیم رفتار های جدید به مغز جدید خود بدهیم فقط نکته ی که اینجا وجود دارد این است که با شخصیت شناسی استعداد هایمان ،نقاط ضعف و قوت خود مان را بشناسیم و بعد در جهت بهتر زیستن قدم برداریم . علاوه بر این نقاط قوت اطرافیانمان را بشناسیم تا بتوانیم بهتر با آنها کنار بیایم .

مثلا اگر من متوجه شوم همسرم تیپ شخصیتی اش دیداری است ، وقتی بخواهم محبت کنم جوری محبت میکنم که ببیند و باور کند مثلا بجای این که صبح تا شب بهش بگم دوست دارم یه گل رز قرمز قشنگ براش بخرم بدم بهش کار تمامه ! یا مثلا اگر همسر من شنیداری بجای اینکه صبح تا شب کار کنم و پول بدم بهش یا هدیه های گرون گرون بخرم ،در روز بهش بگم : دوست دارم نازنینم ، دوست دارم عزیز دلم تمامه !

ویژگی های افراد دیداری :

همه دنیای افراد دیداری به چشم هایشان بستگی دارد ؛اون چیزی که می بینند و آنچه دیده می شوند خیلی برای شان مهم است .چرا همه دنیای این افراد چشم هایشان است ؟ چون با چشم هایشان می بینند ،با چشم هایشان می شنوند ،با چشم هایشان عاشق می شوند ،با چشم هایشان باور می کند و …

دیداری ها کانال ترجیحی که استفاده می کنند برای درک دنیای بیرون و ساخت همان تصاویر ذهنی (مدالیته ) از طریق چشم های خوشکل شان است .

نشانه های ظاهری یک فرد دیداری:

 1. تند تند و با سرعت صحبت می کنند
 2. سر و بدنی راست دارند
 3. جلوی مبل یا صندلی می نشینند(رویه مبل تکیه نمی دهند که مبادا لباسشان چروک شود)
 4. هیجانی صحبت می کنند
 5. دستشان را هنگام صحبت تکان می دهند
 6. عاشق ست کردن و همانگ کردن رنگ ها با هم هستند
 7. به ظاهر خودشان خیلی اهمیت می دهند چرا که برایشان مهم است چطوری دیده می شوند
 8. معمولا منظم و مرتب هستند

شنیداری ها(سمعی ها)

همه دنیای شنیداری ها گوش هایشان است ؛تصویر ذهنی شنیداری ها از صدا ها و کلماتی است که شنیده اند . این که چه کلماتی با چه لحنی در ارتباطات به آنها گفته می شود بسیار مهم است . شنیداری ها کانال ترجیحی که استفاده می کنند برای درک دنیای بیرون و ساخت همان تصاویر ذهنی (مدالیته ) از طریق گوش های قوی و دقیق شان است .

نشانه های ظاهری یک فرد شنیداری

 1. شمرده شمرده و رسا صحبت می کنند
 2. وقتی تنهایی مشغول انجام کاری هستند زمزمه هایی دارند و هرچه تندتر بخوانند با سرعت بیشتری کار می کنند
 3. با آب و تاب خاطره تعریف می کنند (صدا ها را پر رنگ نشان می دهند )
 4. عاشق موسیقی هستند (کیفیت صدا برایشان خیلی مهم است )
 5. ناراحت بشه از کسی حرف نمی زنه یا خیلی حرف زدن براش سخت می شود

احساسی ها (لمسی)

همه دنیای احساسی ها ،حس شان است ؛ از احساس های روحی و روانی گرفته تا حس لامسه . حس چشایی و بویایی هم در همین دسته ی احساسی ها قرار گرفته است . برای یک احساسی حسی که در لحظه دارد برایش خیلی مهم است ؛مثلا اگر یه احساسی لباس رسمی بر تن داشته باشد و احساس راحتی نکند کلافگی به سراغشان می آید . یا زمانی که گرسنه می شوند یا هر زمانی که احساس هایش(حس لامسه ، چشایی و بویایی) خراب بشود ،کلافه و عصبانی میشوند و به زمین و زمان گیر میدهند .

نشانه های ظاهری احساسی ها

 1. آهسته و با مکث و سر حوصله صحبت می کنند
 2. هیجان کمتری در صحبت کردن نسبت به دیداری ها دارند
 3. در جریان مکالمه دوست دارند نزدیک فرد هم صحبتی باشند
 4. بدنشان کمی شل و رو به جلو هستند
 5. خیلی نزدیک تلویزیون و معلم می نشینند
 6. لمس شدن و لمس کردن را دوست دارند (عشق ماساژ هستند)
 7. اگر از کسی ناراحت شوند از آن فاصله میگیرند
 8. اگر بخواهند از کسی دلجویی کنند به شخص نزدیک می شوند (در آغوش کشیدن)

جمع بندی

هر فردی دنیا را از شخصیت مدالیتی و ویژگی های خودش نگاه می کند در نتیجه فردی که بخواهد محبت کند اول نگاه می کند ببیند خودش چطور مورد محبت واقع شدن را دوست دارد، بعد همان طوری که خودش دوست دارد، به دیگران محبت می کند، مثلا یک فرد شنیداری که علاقه شدید به این دارد که “دوست دارم” را بشنود دقیقا برای ابراز علاقه به همسرش یا هر فرد دیگری از ابزار و زبان گفتن استفاده می کند.

حالا مشکل کجا هست ؟ مشکل اینجاست که اگر زبان محبتی فرد مقابلش دیداری باشد با گفتن “دوست دارم” و …. آن اثری که دنبالش هستیم را به دست نمی آوریم (اثر کمی دارد ) و انرژی خودمان را برای ابراز محبت و عشق هدر دادیم؛در صورتی که کافیه همین شخص شنیداری بداند که همسرش دیداری است و درست کردن شربت تو یک لیوان زیبا اثر چند برابری روی رابطه و ابراز محبت کردن دارد . حالا فرض کنید که شخصیت شناسی مدالیتی را به خوبی بلد باشیم چقدر در رابطه ها مخصوصا رابطه ی عاطفی مان رشد می کنیم.

در مقاله های دیگر به طور مفصل تری به هر کدام از تیپ های شخصیتی(دیداری، شنیداری واحساسی) می پردازم؛ از ویژگی ها و خصوصیات رفتاری هر کدام گرفته تا نحوه ی  برخورد با هر تیپ شخصیتی .

اگر میخواهید کامل شخصیت شناسی مدالیتی را یاد بگیرد و رابطه های عمیق عاطفی بسازید و عشق پایداری در زندگی داشته باشید پیشنهاد میکنم در کارگاه غیر حضوری رایگان ما ثبت نام کنید تا من میزبان شما باشم .

ارادتمند و مخلص شما علی عباسی